Cinsel Terapi

Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalma

ERKEN BOŞALMA (KONTROLSÜZ BOŞALMA)

Erkeğin partnerinin boşalmadan önce boşalması. Denetimsiz boşalma, istemsiz boşalmada diyebiliriz.Cinsellik öğrenilip geliştirilebilen bir durumdur. Genelde çiftler evlendikten altı ay içerisinde cinselliği, cinsel organlarını daha iyi tanır ve birbirlerini tanıdıkça daha iyi uyum sağlarlar. Erken boşalan erkekler sürekli erken boşalacağım diye kaygılandıkları için sürece değil sonuca odaklanır ve korktuğu başına gelir. Bu durum erkeğin başarısızlık duygusunu yoğun bir şekilde yaşamasına sebebiyet verirken cinselliğin ne olduğunu tam anlamıyla bilmeyen eşinde de cinsel isteksizlik ve soğukluk ortaya çıkarabilir.

Boşalma bir reflekstir. Erkek heyecanını, nefesini, aşk kaslarını kontrol ederse boşalmak için değil hazza odaklanıp zevk almaya adapte olursa kendini rahat hissederse sevişme süreci o kadar uzun olur yani sevişmekten zevk alır.

ERKEKTEKİ İSTEMSİZ GELİŞEN DENETİMSİZ BOŞALMANIN FİZİKSEL-DUYGUSAL SONUÇLARI;

 • Vajinaya girmeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra boşalıyor,
 • O an geldiğinde kendini kontrol edemiyor
 • Her seferinde korktuğum başıma geliyor
 • Hemen vajinaya girsem dışarıya boşalmasam
 • Her şey çok hızlı gelişiyor kontrol edemiyorum
 • Artık bıktım ve yoruldum
 • Çok başarısızım eşimi tatmin, memnun edemiyorum
 • Bu durumdan dolayı eşim beni aldatabilir, boşayabilir (terk edilebilirim)

Erken boşalma toplumumuzda çok sık rastlanan bir cinsel işlev bozukluğudur. (%70)  Bu sorun uygun şekilde tedavi edilmezse erkekte ereksiyon olamama ve cinsel isteksizlik, kadında da cinsel isteksizlik ve ilişkinin bozulmasına vb. gibi diğer sorunlara kaynaklık edebilir. Bu durumun sebebi gençlik dönemlerinde sık ve acele yapılan mastürbasyonun ve pornografi kültürününde bu sorunun oluşmasında rolü büyüktür. Gençlik yıllarından itibaren sağlıklı ve düzenli bir cinsellik yaşamak gibi bir seçeneğimiz olmadığından mastürbasyon erkeklerin çok sık başvurduğu bir yöntemdir. Mastürbasyonda beyin tamamen boşalma anının hazzına şartlanır amaç sürece odaklanmak değil sonuca odaklanmaktır. Yıllarca sonuca odaklanan beyin gerçek bir cinsel ilişkide sürece odaklanamaz ve boşalma kadından önce gerçekleşir. İlişkide tatmin olamayan ve doyuma ulaşamayan kadın giderek partneriyle cinsellik yaşamaktan kaçınmaya başlar. Bazı kadınlar erkeği aşağılayıcı, eleştirel ve yargılayıcı tepkilerde de bulunmaktadırlar. Bu tür tepkiler erkeği cinsellikten soğuttuğu gibi erkeğin başarısızlık ve yetersizlik duygularını artırmakta ve tüm bu olumsuz duygular kişinin bir çok yönüne yansımaktadır.

Erken Boşalma

TEDAVİ SÜRECİ;

Çift cinsel terapiste gelmeden önce mutlaka ürolog hekime gidip organik bir problemin olup olmadığını test ettirmek ve eğer herhangi bir organik problem yoksa ürolog hekiminde tavsiyesi üzerine tedavi sürecine uzman bir cinsel terapist ile başlanır.Cinsel terapist çiftleri önce birlikte detaylı bir şekilde dinler, sonrasında çiftleri teker teker ayrıntılı bir şekilde dinler . Kişiye ve çifte göre bir tedavi şekli belirler. Bu durum her bireyde ve çiftte farklı ortaya çıktığı için terapistinde bu farklılıkları göz önünde bulundurarak kişiye ve çifte özel tedavi sürecini başlatır. Dünyada en sık bilişsel, davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tür tedavilerdeki amaçlar; cinsellik hakkında doğru bilgilendirme ( yeniden yapılandırma) kişilerin kendi vücudunun anatomik yapısını tanıtmak, cinsel mitlerin konuşulması, kaygıların azaltılması, nefes ve gevşeme egzersizleriyle birlikte boşalmanın kontrol altına alınması , çiftlere evde yapmaları için  verilen aşk oyunları, masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması tedavilerde kullanılan kitap, CD,DVD, maket ve simülatörlerle tedaviyi adımlaştırarak zevkli, eğlenceli bir hale getirerek çiftlerin bu durumdan kurtulması sağlanır.  Verilen bu sorumlulukları çiftler tam anlamıyla adım adım yaparlarsa %80 başarı sağlanmaktadır.

Tedavi sürecinde şunlara dikkat edilmelidir:

 • Erkeğin yaşı, mesleği,stres faktörleri
 • Erkeğin geçmiş cinsel deneyimleri( ilk cinsel ilişkisi ve devam eden süreçte cinsel yaşantıları vb.)
 • Erkeğin şeker hastalığı, tansiyon problemi vb. fizyolojik bir rahatsızlığının olup olmadığı
 • Erkeğin cinselliği bakış açısı ve cinsel mitlere inanıp inanmadığı
 • Erkeğin ailesinden aldığı cinsel eğitimin niteliği
 • Erkeğin partneriyle yaşadığı cinselliğin niteliği ve niceliği
 • Erkek erken boşaldığı zaman partnerinin verdiği tepkiler
 • Erkeğin partneriyle günlük ve cinsel ilişki uyumu
 • Partnerlerin arasındaki güç ve iktidar kavgası
 • Erkeğin aile yaşantısı
 • Erkeğin ilk cinsel deneyimleri ve mastürbasyonu yapış şekli

Çift programa bağlı olur ve önerildiği şekilde programı uygulamayı sürdürürlerse erken boşalma sorunu yaklaşık 2-3 aylık süreçte ortadan kalkar. Bazı erkekler aceleci davranarak hemen sonuca ulaşmak istemektedirler. İlk seansta bu sorundan kurtulmak gibi gerçek dışı beklentileri de olmaktadır. Oysa 10-12 belki de daha fazla yıllık bir alt yapısı olan sorunu 2 haftada düzelemeyeceğini iyi bilmeleri gerekir. Bu nedenle sabırlı olmaları ve programı eksiksiz uygulamaları çok önemlidir. Erken boşalma tedavisinde başarı oranı %80 civarındadır. Tedavi programı tamamlandıktan sonra eğer çift talep ederse cinsel yaşamı zenginleştirme, cinselliğe yaklaşım gibi farklı konularda çalışmalar sürdürülebilir. İlişkinin cinsel açıdan iki tarafı da doyuma ulaştıran ve iki tarafında hayatını güzelleştiren bir ilişki olmasına destek verilmektedir.